Ndërlidhjet

SHBA: Mbahet konferenca për HIV/AIDS


Pamje e Kapitolit në Uashington
Konferenca më e madhe botërore për virusin HIV dhe sëmundjen AIDS hapet sot në Uashington të Shteteve të Bashkuara.

Para takimit, aktivistët kanë kërkuar përgjigjje më të shpejtë globale ndaj epidemisë, që për një vit nga ajo vdesin 1.5 milionë njerëz.

Konferenca e 19 ndërkombëtare për sëmundjen AIDS pritet t’i tuboj 25 mijë politikanë, shkencëtarë dhe aktivistë, dhe disa prej 34 milionë njerëzve në botë, që mendohet se jetojnë me këtë sëmundje.
XS
SM
MD
LG