Ndërlidhjet

Ban “thellësisht i shqetësuar” për Sirinë


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-mun.
Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-mun, ka thënë se është thellësisht “i shqetësuar” në lidhje me raportet për përdorimin e mundshëm të armëve kimike nga Siria.

Ban i ka bërë këto komente në Londër, gjatë një konference të përbashkët me sekretarin e jashtëm britanik, Uilliam Hejg.

Ato pasojnë raportet që citojnë Sirinë të ketë thënë se do të përdorë armë kimike nëse sulmohet nga fuqitë e huaja.

Hejg dhe Ban janë shprehur po ashtu të shqetësuar për përshkallëzimin e dhunës në qytetin e Alepos.

Siria është përfshirë nga protestat antiqeveritare dhe dhuna qysh në mars të vitit të kaluar. Presidenti sirian, Bashar al-Asad, ka injoruar thirrjet e protestuesve dhe të komunitetit ndërkombëtar për largimin nga pushteti.
XS
SM
MD
LG