Ndërlidhjet

Shpërthimi i virusit vdekjeprures Ebola ka lënë të vdekur 13 njerëz në Ugandë, derisa po bëhen përpjekje për të izoluar ethet hemorragjike, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Kundër Ebolës nuk ka trajtim mjekësor apo vaksinë.

Virusi përhapet nga kontakti i afërt dhe varësisht nga lloji, mund të jetë vdekjeprurës për 90 për qind të njerëzve që infektohen me të.
XS
SM
MD
LG