Ndërlidhjet

Thaçi hedh poshtë deklaratat e Nikolliqit


Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi
Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, i ka hedhur poshtë deklaratat e presidentit serb, Tomisllav Nikolliq se serbët e Mitrovicës do të rrezikoheshin nga qeverisja e Prishtinës.

“Askush nuk duhet ta harrojë faktin se dy të tretat e serbëve jetojnë në pjesën jugore të Kosovës dhe janë plotësisht të integruar në vetqeverisje në nivelin lokal dhe marrin pjesë në të gjitha institucionet në nivelin qendror”, ka thënë Thaçi në një deklaratë për britaniken Guardian.

Në të njëjtën gazetë, Nikolliq ka thënë se serbëve në veriu iu kanoset gjenocidi nga ana e Prishtinës zyrtare
XS
SM
MD
LG