Ndërlidhjet

Jordania hap kampin e parë për refugjatët sirianë


Kamp në Jordani
Jordania ka hapur të dielën kampin e saj të parë për sirianët që po ikin nga dhuna në vendin e tyre.

Me 142 mijë sirianët që kërkojnë strehim në fqinjin e tyre jugor dhe shifrat që çdo ditë po rriten deri në 2 mijë, autoritetet jordaneze thanë se thjesht duhej të ndermerrnin një hap të tillë.

Ministri i Brendshëm Galeb Zubi tha se refugjatët po i krijojnë probleme Jordanisë, ”sidomos duke pasur parasysh mungesën e ujit dhe energjisë elektrike”.

Jordania është një nga dhjetë vendet më të varfëra të botës sa i përket burimeve ujore, ndërsa ka probleme edhe me furnizim me energji elektrike.
XS
SM
MD
LG