Ndërlidhjet

Ukraina shfuqizon ligjin për rusishten


Ukraina
Parlamenti i Ukrainës ka votuar pro shfuqizimit të projektligjit të diskutueshëm, që do t’i jepte rusishtes statusin e gjuhës së dytë zyrtare në vend.

Parlamenti 450 vendesh ka votuar me 257 vota për anulimin e legjislacionit, të miratuar kohë më parë nga vetë ai.

Ligjvënësit kanë thënë se projektligji do të rishikohet.

Miratimi i tij ka çuar në përleshje në mes të ligjvënësve dhe protesta masive në Kiev dhe qytete të tjera.
XS
SM
MD
LG