Ndërlidhjet

Pussy Riot: Nuk i thyem ligjet


Anëtaret e Pussy Riot
Të tri anëtaret e bendit punk të përbërë nga femrat "Pussy Riot", të cilat po gjykohen në një proces në Moskë, kanë thënë se nuk i kanë thyer ligjet.

Derisa procesi nis të hënën gjykata dëgjoi një deklaratë nga e pandehura Nadezhda Tolokonikova e cila tha se performanca e grupit në Katedralen Krishti i Shpëtimtarit në muajin shkurt mund të ketë ofenduar disa besimtarë ortodoksë dhe të paraqitet si një gabim “etik”, por nuk është krim.

Maria Alyokina, Tolokonnikova dhe Yekaterina Samuceviq - mund të përballen me shtatë vjet në burg nëse shpallen fajtore për “huliganizëm”.
XS
SM
MD
LG