Ndërlidhjet

SHBA: Në shënjestër – bankat kineze dhe irakiane


Pamje nga Uashingtoni
Shtetet e Bashkuara kanë imponuar sanksione ndaj bankave në Kinë dhe në Irak, për të cilat Uashingtoni thotë se po e ndihmojnë Iranin për t’iu shmangur sanksioneve ndërkombëtare.

Masat më të reja janë një përpjekje e re për izolim të mëtejshëm të Iranit për shkak të programit të tij kundërthënës atomik, për të cilin Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore kanë dyshime se synnon prodhimin e armatimit atomik.

Irani i ka hedhur poshtë këto akuza, duke thënë se programi i tij atomik është për qëllime civile.
XS
SM
MD
LG