Ndërlidhjet

Peticion për lirimin e aktivistit bjellorus


Protestë në mbrojtje të Bialatskit, Paris
Politikanët e opozitës dhe aktivistët në Bjellorusi i dorëzuan një peticion presidentit Aleksandër Lukashenko duke kërkuar lirimin e menjëhershëm të Ales Bialiatskit, kryetarit të burgosur të Qendrës për të Drejtat e Njeriut, Vyasna.

Kjo organizatë ka raportuar në mënyrë aktive për aksionet e vazhdueshme të Lukashenkos ndaj disidentëve.

Bialiatski u arrestua në gusht të vitit 2011 dhe u dënua me 4 vjet e gjysmë burg për evazion fiska, akuza këto që Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara i kanë cilësuar si të motivuara politikisht.
XS
SM
MD
LG