Ndërlidhjet

Siria ka kërkuar ndihmë nga aleatja e saj, Rusia, për të zbutur efektet e sanksioneve perëndimore.

Ministri sirian i Financave, Muhamed al-Julajlati, ka thënë se kredia është e nevojshme për të trajtuar krizën ekonomike në vend, por nuk ka dhënë detaje të tjera.

Moska nuk ka dhënë ende nodnjë përgjigje, ndonëse al-Julajlati ka thënë se “Rusia ka premtuar se do të shqyrtojë çështjen”,

Rusia dhe Kina kanë treguar mbështetje të vazhdueshme për Qeverinë siriane, gjatë trazirave që vazhdojnë të përplasin kryengritësit rebelë dhe forcat e regjimit.
XS
SM
MD
LG