Ndërlidhjet

Luftimet në mes të ushtarëve turq dhe rebelëve kurdë kanë lënë 19 njerëz të vrarë në juglindje të Turqisë.

Agjencia Anatolia bën të ditur se të vrarët përfshijnë 6 ushtarë, 2 roje fshati dhe 11 rebelë, ndërsa ngjarja, sipas saj, ka ndodhur në provincën Hakari, në kufi me Irakun.

Në luftimet e njëjta mësohet të jenë plagosur edhe 15 ushtarë të tjerë.

Rebelët janë pjesëtarë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit - organizatë kjo e cila nga Turqia dhe Shtetet e Bashkuara cilësohet si terroriste.

Konflikti i saj me Qeverinë turke ka nisur në vitin 1984 dhe që nga atëherë thuhet se kanë vdekur rreth 45 mijë njerëz
XS
SM
MD
LG