Ndërlidhjet

Avokatët kërkojnë lirimin e vajzave të "Pussy Riot"


Pussy Riot
Avokatët e tri anëtareve të grupit “Pussy Riot” i kanë kërkuar gjykatës së Moskës që të lirojë klientet e tyre, pas thirrjes së prokurorit për tri vjet heqje lirie.

Avokatët kanë argumentuar se aksionet e vajzave nuk mund të klasifikohen si krim.

Nadezhda Tolokonikova, Maria Aliokina dhe Jekaterina Samutseviç akuzohen për huliganizëm dhe fyerje të ndjenjave të të krishterëve ortodoksë, pas performancës së tyre në një kishë të Moskës kundër sundimit të presidentit Vladimir Putin.

Ata janë në paraburgim që nga muaji mars.
XS
SM
MD
LG