Ndërlidhjet

Hyn në garë atletja e dytë saudi-arabe


Vrapuesja e Arabisë Saudite, Sara Atar
Sara Atar është bërë të mërkurën vrapuesja e parë që përfaqësoi Arabinë Saudite në Lojërat Olimpike.

Atletja 19 vjeçare, e cila mbajti një mbulesë të vogël mbi kokë, një bluzë të gjelbërt të gjatë dhe dollakë të zeza tha se është mirëpritur me brohoritjet e publikut të stadionin olimpik.

Atar, e cila ka gjithashtu shtetësine e Shteteve të Bashkuara, është studente në Universitetin Peperdajn në Los Anxhellos.

Ajo është femra e dytë saudi-arabe, e cila garoi në Lojërat Olimpike.

Komiteti Ndërkombëtar Olimpik u kishte dërguar ftesa speciale dy atleteve femra të Arabisë Saudite pas presionit që i kishte bërë vet shtetit saudi-arab lidhur me lejimin e pjesëmarrjes së tyre në Lojëra.
XS
SM
MD
LG