Ndërlidhjet

Siri: Paqartësi se kush e kontrollon lagjen Salahedin


Pjesëtarë të Armatës së Lirë të Sirisë në qytetin Alepo
Nga Siria raportohet për luftime të rrepta ndërmjet kryengritësve dhe forcave qeveritare në qytetin Alepo, që është i dyti për nga madhësia pas kryeqytetit Damask.

Ka pasur informacione kundërthënëse lidhur me atë se kush e ka nën kontroll lagjen strategjike Salahedin.

Agjencia shtetërore e lajmeve e Sirisë dje ka pretenduar se forcat e regjimit të presidentit Bashar al-Asad, e kishin rimarrë kontrollin ndaj kësaj lagjeje, që është hapësira kryesore e kryengritësve në qytetin Alepo.

Por aktzivistët pro opozitës thanë se kryengritësit gjatë ditës së sotme ende po zhvillonin luftime ajte.

AFP-ja ka raportuar se Armata e Lirë e Sirisë, që është në anën e kryengritësve, është tërhequr tërësisht nga lagja Salahedin. Kjo agjenci e ka cituar komandantin kryengritës, Hosam Abu Mohamed, që ka thënë se kryengritësit “kanë ndërmarrë tërheqje taktike nga Salahedini”.
XS
SM
MD
LG