Ndërlidhjet

Pompa që shpëton jetë njerëzish


Një studim i publikuar këtë javë në revistën “New England Journal of Medicine" demonstron sigurinë dhe përfitimet që mund të arrihen nga një pompë e vogël zemre, e cila fillimisht është zhvilluar në Gjermani dhe është pagëzuar si “Zemra e Berlinit”.

Rreth 17 institucione të ndryshme të Amerikës Veriore dhe Evropës janë përfshirë në këtë studim, i cili është udhëhequr nga mjekët në Hjuston, nga Baylor College of Medicine dhe Texas Children's Hospital. Një numër fëmijësh janë shpëtuar nga kjo pompë, që kur ka nisur testimi, në vitin 2007.

Video: VOA, Greg Flakus
XS
SM
MD
LG