Ndërlidhjet

Shpërthim i fuqishëm në Damask


Damask, 15 gusht 2012.
Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në afërsi të një ndërtese ushtarake në Damask, e cila është edhe pranë hotelit ku qëndrojnë monitoruesit e Kombeve të Bashkuara.

Televizioni shtetëror ka thënë se shpërthimi është shkaktuar nga bomba dhe se tre persona janë plagosur.

Burimet e OKB-së nuk kanë qenë të kapshme për të konfirmuar rastin.

Komiteti Koordinator i Opozitës ka thënë se se incidenti ka ndodhur pranë kompleksit ushtarak në Sheshin Umajed të Damaskut.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Leon Paneta, ka akuzuar Iranin se luan rol të madh në konfliktin sirian.

Në Mekë, në anën tjetër, po zhvillohet konferenca e Organizatës për Bashkëpunim Islamik, e cila në fokus ka krizën siriane.
XS
SM
MD
LG