Ndërlidhjet

Izraeli-test me mesazhe telefonike


Belarus - SMS with the words of support for the Lyubou Kavalyova, 19Mar2012
Izraeli nisi në të gjithë vendin një test pesë-ditor për sistemin e paralajmërimit ndaj sulmeve raketore duke u dërguar mesazhe telefonike njerëzve në Jerusalem dhe në pjesë të tjera të shtetit.

Ushtria tha se mesazhet janë dërguar në gjuhën hebreje, arabe, angleze dhe ruse.

Mësohet se ato parashihet të jenë paralajmeruese për sulmet eventuale nga milicia e Iranit apo Libanit.

Ushtrimi ndodhi në kohën e rrijes së spekulimeve për një sulm eventual të Irakut ndaj uzinave bërthamore të Iranit.

Izraeli beson se Teherani po zhvillon armë bërthamore-akuza që hedhen poshtë nga Irani.

Sipas një hulumtimi të bërë së fundi, 66 për qind të izraelitëve janë kundër një sulmi ndaj Iranit pa mbështetjen e Shteteve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG