Ndërlidhjet

Sulmohet uebfaqja e gjykatës që dënoi “Pussy Riot”


"Pussy Riot" duke performuar në katedralën ortodokse në Moskë në shkurt të këtij viti
Hakerë të panjohur sulmuan uebfaqën e gjykatës ruse, e cila dënoi me nga dy vite burg tri anëtaret e rock-bendit “Pussy Riot”.

Në faqën e internetit të gjykatës Kamovniçeski të Moskës, hakerët postuan slogane në mbështetje të “Pussy Riot”, komente të ndryshme dhe një video-klip të këngëtarit homoseksual të Bullgarisë, Azis.

Një zëdhënës i gjykatës konfirmoi sulmin bërë uebfaqës.

Tri anëtarët e grupit “Pussy Riot” u shpallën fajtore të premtën e kaluar nën akuzën për huliganizëm të motivuar nga urrejtja fetare pas performancës së tyre në një katedrale ortodokse në Moskë në muajin shkurt.
XS
SM
MD
LG