Ndërlidhjet

NASA lëshon dy satelitë në orbitën e Tokës


Ilustrim
Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka lëshuar dy satelitë për të studiuar rrezatimin mbi hapësirën e Tokës.

Ata janë lëshuar nga një raketë pa pilot në Kejp Kanaveral të Floridës, me një mision dyvjeçar.

Satelitët do të studiojnë grimcat diellore dhe grimcat e hapësirës së thellë të ngarkuar me elektricitet, që formojnë breza rrezatimi mbi atmosferën e Tokës.

Misioni kap vlerën prej 686 milionë dollarësh.
XS
SM
MD
LG