Ndërlidhjet

Putini riorganizon këshillin mbikëqyrës të Rosatomit


Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka zëvendësuar pesë anëtarë të këshillit mbikëqyrës të korporatës shtetërore për energji bërthamore, Rosatom, duke emëruar edhe kryetar të ri.

Kremlini nuk ka ka dhënë shpjegime për ndryshimet në Rosatomin që kontrollon kompanitë për armë bërthamore, institutet hulumtuese dhe agjencitë për siguri bërthamore.

Putini ka emëruar zëvendëskryeministrin Dmitri Rogozin në krye të këshillit, për të larguar zëvendëskryeministrin e parë, Igor Shuvalov.
XS
SM
MD
LG