Ndërlidhjet

Pakistani dëbon stafin e huaj të "Save The Children"


Zyrat e Save The Children në Islamabad, 6 shtator, 2012
Autoritetet e Pakistanit e kanë dëbuar stafin e huaj të grupit humanitar Save The Children.

Një zyrtar i agjencisë tha se vendimi duket se është i lidhur me dyshimet e qeverisë se organizata i ka ndihmuar spiunët amerikanë që po gjurmonin për kreun e Al Kaidës, Osama bin Ladenin, para se të vritej nga forcat amerikane.

Autoritetet pakistaneze kanë thënë se grupi prej 6 të huajsh duhet ta braktisë Paktisntin në nëj produhe prej dy javëve,

Nuk janë dhënë arsye për këtë vendim.

Taportet e mdieave spekulojnë se Save The Children ka lheëtsura takimet ne mes të agjentëve amerikane dhe mjekut paksitanez. I cili e ka ndimuar CIA-n që ta gjejë Bin Aldenin.

Organizata Save The Children është aktive në Pakistan për 30 vjet dhe ka një staf prej 3 mijë personash.
XS
SM
MD
LG