Ndërlidhjet

SHBA dorëzon kontrollin e burgut famëkeq afgan


Burgu i Bahramit
Shtetet e Bashkuara ua kanë dorëzuar zyrtarisht kontrollin për burgun e Bagramit autoriteteve afgane.

Afganistani dhe Shtetet e Bashkuara kanë nënshkruar në muajin mars një marrëveshje për të nisur procesin gjashtëmujor të transferimit të kontrollit të burgu, që gjendet në veri të Kabulit.

SHBA është përballur me akuzat se aty të burgosurit atje janë torturuar dhe vrarë.

Dorëzimi i përgjegjësive ka qenë një ndër pikat kyçe të paktit në mes të Uashingtonit dhe Kabulit, pakt ky që rregullon statuslin legal në planin afatgjatë, të trupave amrerikane lanë në Afgfanistan.

Pikëpyetje mbetet se kush ka autoritetetin për mbi 600 të burgosur, përfshirë 50 të huaj, që janë dërguar në Bagram pas nënshkrimit të marrëveshjes.
XS
SM
MD
LG