Ndërlidhjet

Sulm vetëvrasës në Turqi


Vendi i shpërthimit, Stamboll, 11 shtator, 2012
Një sulmues vetëvrasës ka hedhur një granatë dore dhe pastaj hodhi veten në erë në hyrje të një stacioni policor në Stamboll të Turqisë, duke vrarë një polic dhe duke plagosur shtatë të tjerë, thanë autoritetet të martën.

Policia identifikoi sulmuesin si anëtar të Partisë së Frontit Revolucionar për Çlirimin e Popullit, i njohur me akronomin turk si DHKP-C, i cili ka marrë përgjegjësinë për një numër vrasjesh dhe shpërthimesh që nga viti 1970.
XS
SM
MD
LG