Ndërlidhjet

Mbi një milion katalonas në rrugë, kërkojnë pavarësi


Ilustrim
Më shumë se një milion njerëz janë mbledhur në Barcelonë për të kërkuar pavarësinë e Katalonisë nga pjesa tjetër e Spanjës, e kapluar nga kriza ekonomike.

“Janë rreth një milionë e gjysmë nejrëz dhe çdo gjë ka shkuar në mënyrë paqësore”, citon një zyrtar të policisë, agjencia e lajmeve France Press.

Protesta u zhvillua në Ditën Kombëtarë te Katalonisë, ku 7 milionë banorët, që gëzojnë gjysmë-autonomi nga Spanja, kujtojnë mposhtjen e tyre nga trupat spanjolle ne vitin 1714, çka i dha fund pavarësisë së Katalonisë.
XS
SM
MD
LG