Ndërlidhjet

Japoni: Anijet kineze kanë hyrë në ujërat kontestuese


Ishujt kontestues Në Detin Lindor Kinez
Gjashtë anije vëzhgimi të Kinës kanë hyrë në ujërat përreth ishujve konstestues në Detin Kinez Lindor, sot herët në mëngjes.

Rojet bregdetare të Japonisë i kanë urdhëruar anijet të largohen nga ujërat territoriale japoneze, por vetëm dy ose tri anije e kanë respektuar këtë urdhër.

Kryeministri i Japonisë, Joshihiko Noda, është shprehur për mbajtjen e vigjilencës së madhe.

Ky zhvillim po ndodhë pasi Japonia e ka arritur një marrëveshje për blerjen e tre ishujve, në këtë vend të njohura si Senkaku, ndërsa në Kinë si Diaoju, nga pronari japonez.

Ministria e mbrojtjes e Kinës ka deklaruar se qeveria dhe forcat e armatosura janë “të palëkundura në përkushtimin e tyre dhe do ta ruajnë sovranitetin ndaj territoreve të vendit”.

Pekini, poashtu, ia ka tërhequr vërejtjen Tokios, se tregtia mund të dëmtohet nga ngritja e tensioneve.

Ishujt kontestues gjenden afër ujërave të pasura me peshq dhe me burime detare të gazit natyror.
XS
SM
MD
LG