Ndërlidhjet

Adoleshenti akuzohet për terrorizëm


Ilustrim
Një 18-vjeçar në Shtetet e Bashkuara është ngarkuar me akuzat për tentim-hedhje në erë të në një kafeterie, në Miduestern të Çikagos.

Adel Daoud është arrestuar të premten vonë në një operacion të fshehtë.

FBI ka nisur të monitorojë Daoudin, shtetas amerikan, pasi ai ka postuar materiale online në lidhje me xhihadin e dhunshëm dhe vrasjen e amerikanëve.

Daoud dyshohet të jetë ndjekës i Anvar al-Avlakin, një klerik radikal, i cili ka qenë një nga figurat kyçe të Al Kaidës në Jemen.

Al-Avlaki është vrarë nga një sulm i telekomanduar i SHBA-së, vitin e kaluar në Jemen.
XS
SM
MD
LG