Ndërlidhjet

Paneta: SHBA, Japoni – marrëveshje për sistem raketor


Sekretari amerikan i mbrojtjes Leon Paneta
Sekretari amerikan i mbrojtjes, Leon Paneta, tha se Shtetet e Bashkuara dhe Japonia janë pajtuar për vendosjen e sistemit të dytë mbrojtës raketor në Japoni.

Lokacioni i saktë i vendosjes ende nuk është përcaktuar.

Mbrëmë vonë, zyrtarët janë shprehur se sistemi i radarëve synon mbrojtjen e rajonit kundër kërcënimeve nga Koreja Veriore dhe nuk është i drejtuar kah Kina.

Aktualisht, Shtetet e Bashkuara kanë sistem të ngjashëm për alarm të hershëm në anijet në rajonin Azi – Paqësor.

Sistemi i dytë i vendosur në Japoni, do të mundësonte që anijet amerikane të shkojnë në rajone të tjera.
XS
SM
MD
LG