Ndërlidhjet

Në Mynih nis Oktoberfest-i


Festivali i birrës, Gjermani...
Prefekti i Mynihut ka mbushur fuçinë e parë të birrës duke nisur kështu Oktoberfest-in e 179-të.

Më shumë se gjashtë milionë vizitorë nga e gjithë bota pritet të zbresin në çadrat e birrës në Mynih për të festuar Oktoberfest-in deri më 7 tetor.

Vitin e kaluar vizitorët kanë konsumuar pothuajse 8 milionë litrë birrë në krikëll.

Këtë vit një krikëll i quajtur "Mass" në gjermanisht, shitet deri në 9.5 euro.

Festivali fillimisht është zhvilluar në tetor, siç shihet dhe nga emri - për të festuar një martesë mbretërore – por, më pasj, nisi një muaj më herët, për të përfituar nga moti i mirë.
XS
SM
MD
LG