Ndërlidhjet

Spanja miraton buxhetin e "shkurtimeve"


Fotografi ilustruese
Qeveria spanjolle pritet të miratojë të enjten buxhetin për vitin 2013, në të cilin pritet të përfshihen 39 miliardë euro nga shkurtimet në shpenzime dhe nga rritja e taksave.

Masat vijnë në mesin e protestave në rritje dhe pritjeve se Spanja do të kërkojë ndihmë financiare nga patnerët e saj në eurozonën 17 anëtarëshe.

Spanja, borxhet e së cilës janë parë si kërcënim për stabilitetin e eurozonës, është vënë nën presion të madh për të kërkuar pako shpëtimi nga Banka Qendrore Evropiane.

Por, një pako e tillë do të nënkuptonte masa të tjera shtrënguese për vendin e goditur tashmë nga recesioni dhe nga papunësia prej 25 për qind.

Mijëra protestues janë tubuar afër parlamentit në Madrid për natën e dytë me radhë për të protestuar kundër masave shtrënguese.

Të martën, policia ka gjuajtur me plumba gome për të shpërndarë protestuesit.
XS
SM
MD
LG