Ndërlidhjet

Deputetit opozitar i ndalohet të flasë në Dumën ruse


Flamuri rus - ilustrim
Parlamenti i Rusisë i ka ndaluar një deputeti opozitar të flasë para ligjvënësve për një muaj, pasi ai u është referuar deputetëve të partisë në pushtet si “hajdutë”.

Ky term është shpikur nga figura e shquar e opozitës dhe aktivisti kundër korrupsionit, Alexei Navalny, për të përshkruar partinë e presidentit Vladimir Putin “Rusia e Bashkuar”.

Vendimi për të ndaluar fjalën e Ilya Ponomaryovit vjen dy javë pasi një pjesëtar tjetër i opozitës, Gennady Gudkov, është përjashtuar nga Duma, për gjoja shkelje të rregullave të parlamentit.
XS
SM
MD
LG