Ndërlidhjet

Në Gjeorgji mbahen zgjedhjet parlamentare


Ilustrim
Qytetarët e Gjeorgjisë sot votojnë për parlamentin e tyre të ri. Partia e presidentit të vendit, Mikheil Saakashvilit, Lëvizja e Bashkuar Komëbtare, e cila mbanë afërsisht 80 % të 150 ulëseve të parlamentit, po konkurron kundër kolaicionit “Ëndërra gjeorgjiane”.

Shumica e vëzhguesve thonë se gara parashihet të jetë e fortë dhe e ngushtë ndërmjet këtyre dy subjekteve.

Kundërshtarët e kanë akuzuar Saakashvilin për monopol dhe e kanë kritikuar atë për futjen e Gjeorgjisë në një luftë katastrofale më Rusinë në vitin 2008.

Gjatë ditës së diel, Saakashvili u bëri thirrje votuesve që të dalin e të votojnë, “duke u bazuar në arsye, e jo në emocione”
XS
SM
MD
LG