Ndërlidhjet

Një park në Çeki merr emrin e gazetares ruse Anna Politkovskaya


Ilustrim
Një park në qytetin Karlovy Vary në Republikën Çeke do të riemërohet në nder të gazetares ruse, të vrarë në vitin 2006, Anna Politkovskaya.

Drejtori i Qendrës për Demokraci dhe të Drejta të Njeriut, me bazë në Pragë, Marek Svoboda tha sot se autoritetet e Karlovy Vary-t e kanë përkrahur iniciativën e kësaj organizate dhe se parku që ndodhet në qendër të këtij qyteti do të riemërohet sipas emrit të gazetares ruse që nga dita e nesërme ( 4 tetor ).

Anna Politkovskaya ishte vrarë në vitin 2006 në Moskë, pas publikimit të artikujve kritik ndaj veprimeve të qeverisë ruse lidhur me luftën në Çeçeni.
XS
SM
MD
LG