Ndërlidhjet

Në Kinë, 18 nxënës shpallen të vdekur pas rrëshqitjes së dheut


Ilustrim (Foto nga arkivi)
Zyrtarët kinezë thonë se të gjithë 18 nxënësit të cilët ishin mbuluar nga rrëshqitja e dheut në jugperëndim të Kinës, është konfirmuar se kanë vdekur.

Nga ana tjetër, një person figuron i humbur, pasi rrëshqitja e dheut mbuloi dje shkollën dhe tri shtëpi të tjera në fshatin Zhehne.

Zyrtarët thonë se dheu e ka bllokuar një lum, ndërsa uji i këtij lumi është mbledhur përreth ndërtesës së mbuluar me dhe, gjë që ka penguar përpjekjet për shpëtim.

Sipas zyrtarëve, ende nuk dihet arsyeja e kësaj rrëshqitje, por mësohet se kjo zonë është goditur nga shira të furishme dhe është djep i tërmeteve.

Muajin e kaluar, po në këtë rajon, dy tërmete lanë të vdekur 81 persona.
XS
SM
MD
LG