Ndërlidhjet

Shkrimtari kinez fitues i Nobelit për Letërsi


Shkrimtari kinez Mo Yan
Shkrimtari kinez, Mo Yan është fituesi i këtij viti i çmimit Nobel për Letërsi.

Këtë lajm e bëri të ditur sekretari i Përhershëm i Akademisë Suedeze, Peter Englund, gjatë ceremonisë së ndarjes së këtij çmimi, në Stokholm.

“Çmimi Nobel për Letërsi, për vitin 2012, i ndahet shkrimtarit kinez Mo Yan, realizmi i të cilit ndërthurë tregimet e folklorit, historisë dhe ato bashkëkohore”, ka thënë Englund.
XS
SM
MD
LG