Ndërlidhjet

Intensifikohet fushata në SHBA


Presidenti amerikan barack Obama dhe rivali i tij reoublikan, Mitt Romney
Presidenti Barack Obama dhe rivali i tij nga Partia Republikane Mitt Romney kanë nisur dy javët e fushatës intensive para 6 nëntorit, kur amerikanët do të votojnë për presidentin e tyre të ardhshëm.

Pjesa më e madhe e fushatës pritet të përqëndrohet në 10 të ashtuquajturat “shtete të lëkundura”, ku anketat sugjerojnë se as Obama e as Romney, nuk kanë siguruar shumicën në mesin e votuesve të mundshëm.

Në këto shtete hyjnë Ohio, Florida, Karolina e Veriut, Virxhinia, Iowa dhe Nevada.

Sondazhet fillestare tregojnë se shumica e shikuesve mendojnë se Obama ka treguar performansë më të fortë në debatin e fundit presidencial mbi politikën e jashtme, që u mbajt të hënën.

Por, ndihmësit e dy kandidatëve besojnë se pala e tyre është fituese.

Sondazhet e opinionit tregojnë se kandidatët po zhvillojnë një garë të ngushtë, për të fituar 270 votat elektorale, të nevojshme për të siguruar presidencën.
XS
SM
MD
LG