Ndërlidhjet

Arrestohen tre liderë të opozitës ruse


Alexey Navalny
Policia ruse ka arrestuar tre liderë të opozitës gjatë një proteste të paautorizuar në qendër të Moskës.

Korrespondentët nga vendi i ngjarjes kanë thënë se bëhet fjalë për Alexei Navalnyn dhe Ilya Yashinin.

Lideri i frontit majtist, Sergey Udaltsov, ka shkruar në Twitter-in e tij se edhe ai është arrestuar.

Protesta e opozitës ishte organizuar në mbështetje të aktivistëve të arrestuar, përfshirë, Leonid Razvozzhayevin, i cili thotë se është rrëmbyer nga Ukraina dhe është sjellë me forcë në Moskë, në fillim të kësaj jave.

Mbështetësit e opozitës brohorisnin “turp” ndaj policisë, derisa autoritetet e rendit arrestonin Navalnyn dhe Yashinin.

Protestuesit kanë vazhduar marshimin, me gjithë paralajmërimin e policisë për t’u shpërndarë.
XS
SM
MD
LG