Ndërlidhjet

Ukrainë: Mbahen zgjedhjet parlamentare


Një vendvotim në Kiev të Ukrainës
Në Ukrainë sot po mbahen zgjedhjet parlamentare, në të cilat zgjedhen 450 deputetë.

Analistët presin që partia në pushtet e presidentit Viktor Yanukovich, Partia e Rajoneve, do ta mbajë shumicën në parlament, megjithë pakënaqësinë në rritje në opinion ndaj qeverisë lidhur me politikat për tatime dhe pensionistë dhe për dështimin e saj që ta ndalë korrupsionin.

Liderja opozitare në burg, Yulia Tymoshenko, ka kërkuar nga votuesit, që të mos votojnë për partinë e Yanukovichit, pasi, sipas saj, në Ukrainë do të ketë “diktaturë” nëse ai fiton.

Partia e Atdheut e zonjës Tymoshenko do të garoj për vota edhe me partinë UDAR të kampionit botëror në boks, Vitaly Klitchko, i cili ka premtuar çrrënjosjen e korrupsionit në Ukrainë, që ka 46 milionë banorë.
XS
SM
MD
LG