Ndërlidhjet

Aktivistët sirianë kanë bërë të ditur se aeroplanët luftarakë kanë bombarduar sot Damaskun, në ditën e fundit të armëpushimit.

Armëpushimi, në fakt, është dashur të zgjasë gjatë katër ditëve të Festës së Kurban Bajramit, por palët nuk e kanë respektuar dhe kanë vazhduar luftimet.

Armëpushimi ishte propozuar nga i dërguari i Kombeve të Bashkuara dhe Ligës Arabe për Sirinë, Lakhdar Brahimi.

Nuk ka pasur raporte të menjëhershme për viktima eventuale nga trazirat e sotme.

Sot, Brahimi do të takohet në Moskë me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Ministria e Jashtme ruse ka thënë se do të diskutohen perspektivat diplomatike për zgjidhjen e konfliktit në Siri.
XS
SM
MD
LG