Ndërlidhjet

Kina thotë se duhet zgjidhje e shpejtë e krizës në Siri


Yang Jiechi gjatë takimit me Lakhdar Brahimin në Pekin
“Bota duhet të veprojë me urgjencë më të madhe në përkrahjen e përpjekjeve të Lakhdar Brahimit, të dërguarit special të Kombeve të Bashkuara dhe Ligës Arabe për Sirinë, pasi që situata është duke u përkeqësuar”, citohet të ketë thënë ministri i jashtëm kinez, Yang Jiechi, transmeton media shtetërore e Kinës.

Raportohet se Jiechi u ka bërë thirrje për armëpushim të gjitha palëve të përfshira në konfliktin në Siri dhe të ndërmarrin hapa drejt formimit të një qeverie të tanzicionit”, njofton agjencia shtetërore e lajmeve, Xinhua.

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të bashkëpunojë dhe t’i përkrahë përpjekjet e Brahimit me një intensitet më të theksuar të përgjegjësisë”, transmeton agjencia.

Ai citohet të ketë thënë se situata në Kinë është duke u përkeqësuar çdo ditë dhe e vetmja mënyrë reale për ta zgjidhur çështjen e Kinës është përmes kanaleve politike.
XS
SM
MD
LG