Ndërlidhjet

Ivanishvilli: Nuk pritet rikthim i shpejt i marrëdhënieve me Rusinë


Bidzina Ivanishvili
Kryeministri i ri i Gjeorgjisë, Bidzina Ivanishvilli tha se ai nuk do t’i rikthejë marrëdhëniet diplomatike me Rusinë deri kur Moska ta ndryshojë vendimin e saj për pranimin e pavarëisë së dy rajoneve separatiste gjeorgjiane.

Moska ka vendosur me mijëra trupa në rajonet e Abkazisë dhe Osetisë së Jugut, që nga koha kur pranoi pavarësinë e këtyre dy vendeve, pas luftës së shkrutër ndërmjet Gjeorgjisë dhe Rusisë në vitin 2008.

Gjatë një konference për media në Tbilisi, Ivanishvilli tha se sa i përket marrëdhënieve diplomatike me Rusinë, ato nuk pritet të rikthehen shpejt.

Sipas tij, një shkëmbim tregëtar dhe kulturor me Rusinë mund të konsiderohet si një qëllim më real.
XS
SM
MD
LG