Ndërlidhjet

Kazakistanit hapë konsulatën në Kazan


Rustam Minnikhanov
Presidenti i Republikës Ruse së Tatarstanit, Rustam Minnikhanov tha sot se një konsulatë kazake do të hapet së shpejti kryeqytetin e vendit, në Kazan.

Minnikhanov e bëri këtë deklaratë pas një takimi në Kazan, ku është duke e realizuar një vizitë bashkë me një delegacion të udhëhequr nga kryetari i Odës Ekonomike të Kazakistanit, Timur Kulibaev.

Të dyja palët diskutuan për bashkëpunimin e ndërsjellë në fushën e energjisë dhe tregëtisë.

Kazakistani ka lidhje të forta ekonomike, historike, gjuhësore dhe kulturore me Tatarstanin.
XS
SM
MD
LG