Ndërlidhjet

Ndërroi jetë kompozitori i njohur, Elliot Carter


Kompoztori i ndjerë, Elliott Carter
Kompozitori i muzikës klasike, Elliot Carter, fitues i dyfishtë i çmimit Pulitzer, ka ndërruar jetë në moshën 103 vjeçare në Nju Jork.

Carterit iu ndanë çmimet Pulitzer në vitin 1960 dhe 1973 për kompozimet për kuartet harqesh.

Ai kompozoi 158 vepra, përfshirë disa që i kishte krijuar pas moshës 100 vjeçare.

Një nga kompozimet për orkestrën kamertale pritet të shfaqet në muajin shkurt si premierë botërore.
XS
SM
MD
LG