Ndërlidhjet

Romney: 24 vota zgjedhore; Obama 3


Romney dhe Obama
Rezultatet paraprake tregojnë se kandidati republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Mitt Romney, ka fituar 24 vota zgjedhore në Indiana, Kentaki dhe Virxhinian Perëndimore.

Të njëjtat i japin fitoren presidentin aktual, Barack Obama, në shtetin e Vermontit, i cili numëron 3 vota elektorale.

Kandidatit i duhen të paktën 270 vota elektorale për t’u zgjedhur në krye të Shtëpisë së Bardhë.

Romney u ka thënë gazetarëve se tashmë ka përfunduar me shkrimin e fjalimit të fituesit prej rreth 1,100 fjalësh.

Kutitë e votimit janë mbyllur në orën 01:30 (sipas kohës në Evropë) në Virxhinian Perëndimore, Ohajo dhe Karolinën Veriore.

Në Karolinën e Veriut, e cila numëron 15 vota elektorale, dhe në Ohajo, me 18 vota elektorale, sondazhet parazgjedhore kanë sugjeruar garë tejet të ngushtë.

Kutitë e votimit janë mbyllur në orën 01:00 në gjashtë shtete: Gjeorgji, Indiana, Kentaki, Karolinën e Veriut, Vermont dhe në Virxhinia.
XS
SM
MD
LG