Ndërlidhjet

Republikanët fitojnë Dhomën Përfaqësuese, demokratët Senatin


Mbështetësit e kandidatit republikan për president, Mitt Romney
Rrjetet televizive amerikane, duke iu referuar rezultateve të pjesshme dhe exit polleve nga zgjedhjet e së martës, kanë projektuar se Partia Republikane mban kontrollin në Dhomën e Përfaqësuesve, ndërsa ligjvënësit e Partisë Demokratike të presidentit Barack Obama, do të ruajnë një shumicë të ngushtë në Senat.

Me dhomat e Kongresit të ndara sërish mes partive, kalimi i legjislacionit madhor, do të vazhdojë të jetë sfidues për presidentin e ri.

Dy partitë e mëdha amerikane kanë bllokuar me vite një numër ligjesh.

Nëse Kongresi nuk pajtohet mbi taksat dhe planin e shkurtimeve buxhetore, deri në fund të këtij viti, shkurtimet automatike të buxhetit do të hyjnë në fuqi, dhe ekonomistët frikësohen se kjo do të shkaktojë recesion.

Të martën është votuar për 33 nga 100 ulëset në Senat si dhe për të gjitha 435 ulëset në Dhomën Përfaqësuese.

Para zgjedhjeve, demokratët kanë pasur 51 ulëse në Senat, plus dy senatorë të pavaruir, që në përgjithësi kanë votuar për ta.

Republikanët kanë kontrolluar 242 nga 435 ulëset në Dhomën Përfaqësuese.
XS
SM
MD
LG