Ndërlidhjet

Ashton në darkë pune me Thaçin e Daçiqin


Thaçi, Ashton, Daçiq.
Shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka nisur darkën e punës me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, dhe atë të Serbisë, Ivica Daçiq.

Më herët, Ashton ka takuar ndaras në Bruksel Thaçin dhe Daçiqin.

“Presim që të dy ata të flasin hapur për vazhdimin e dialogut dhe tema të rëndësishme”, ka thënë zëdhënësja e Ashtonit, Maja Kocijançiq, për mediat në Beograd.

Takimi i sotëm Thaçi - Daçiq pason atë të 19 tetorit ndërmjet tyre, të zhvilluar po me ndërmjetësimin e BE-së.

Ai takim ishte përshëndetur nga Uashingtoni dhe Brukseli duke shprehur besimin se në fund të procesit të dyja vendet do të arrijnë deri te një stad i normalizimit të marrëdhënieve reciproke.
XS
SM
MD
LG