Ndërlidhjet

SHBA jep fonde shtesë për refugjatët sirianë


Kampe refugjatësh sirianë
SHBA ka njoftuar se do të ofrojë edhe 34 milionë dollarë në ndihmë për refugjatët sirianë.

Fondet e reja rrisin në 165 milionë dollarë ndihmën amerikane për Sirinë, që kur shpërtheu konflikti në vitin e kaluar.

Në një deklaratë, Departamenti Amerikan i Shtetit tha se fondet kanë për qëllim që “t’i mbajnë ngrohtë familjet e refugjatëve gjatë dimrit, duke ofruar furnizime si batanije, stufa për ngrohje dhe materiale tjera”.

Kombet e Bashkuara thanë se rreth 11mijë refugjatë të tjerë kanë ikur nga Siria në ditët e kaluara dhe shumica nga ta kanë hyrë në Turqi.

OKB thotë se më shumë se 400 mijë njerëz kanë ikur nga Siria që nga fillimi i konfliktit.

Ata janë vendosur në Turqi, Liban, Irak dhe Afrikë Veriore.
XS
SM
MD
LG