Ndërlidhjet

Obama fiton edhe në Florida


Presidenti Barack Obama deh Zonja e parë Michelle Obama pas fitores në zgjedhjet presidenciale
Katër ditë pas mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale, numërimi i votave po shkon kah përfundimi në Florida dhe rezultatet tregojnë se presidenti Barack Obama ka fituar.

Shteti ka kompletuar tabelën e votimit të shtunën dhe tha se Obama ka fituar 50 për qind të votave, ndërsa kandidati republikan Mitt Romney 49.1 për qind.

Vetëm 74 mijë vota i ndajnë të dy kandidatët.

Votat e Kolegjit Zgjedhor andaj shkojnë te Obama duke i dhënë atij 332 vota elektorale, ndërsa, Romney mbtetet me 206.
XS
SM
MD
LG