Ndërlidhjet

Merkel viziton Portugalinë


Kancelarja gjermane, Angela Merkel.
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të vizitojë sot Portugalinë.

Merkel u ka bërë presion të fuqishëm vendeve si Portugalia, Greqia dhe Spanja, që të shkurtojnë shpenzimet për të reduktuar borxhet shtetërore.

Portugezët kanë planifikuar protesta gjatë qëndrimit gjashtëorësh të Merkelit.

Portugalia ka pasur nevojë për 78 miliardë euro vitin e kaluar, për të shpëtuar nga falimentimi.
XS
SM
MD
LG