Ndërlidhjet

OKB dënon sërish embargon amerikane kundër Kubës


Pamje nga një prej seancave të mëhershme të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së
Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka votuar sërish për ta dënuar embargon amerikane kundër Kubës, në një votim që po përsëritet për 21 vjet me radhë.

Votimi përfundimtar i ditës së sotme ishte 188 vota për, 3 kundër, me Izraelin dhe Palaun që i bashkohen Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dhe me tri shtete të tjera që abstenojnë.

Votimi i vitit të kaluar ishte pothuajse identik, me 186 vota për, 2 vota kundër, dhe me tri abstenime.
XS
SM
MD
LG