Ndërlidhjet

Kompania BP deklarohet fajtore dhe paguan 4.5 mld dollarë


Ilustrim
Gjiganti i naftës, BP është pajtuar qe t’ua paguajë 4.5 miliard dollarë autoriteteve amerikane, lidhur me pretendimet që kanë të bëjnë me fatkeqësinë e vitit 2010 të Deepwater Horizon.

Kompania me bazë në Londër tha sot përmes një deklarate se është pajtuar që të deklarohet fajtore lidhur me akuzat për 11 shkelje, që kishin të bënin me vdekjen e 11 burrave, gjatë një shpërthimi që shkaktoi derdhjen e naftës në det të hapur. Kompania gjithashtu u deklarua fajtore për pengim të Kongresit.

Fatkeqësia Deepwater Horizon shkaktoi derdhjen më të keqe të naftës në det të hapur në historinë e SHBA-ve.
XS
SM
MD
LG